6. BÖLÜM ARAF SURESİ 133 DEKİ BEŞLİ MUCİZE KOMBİNESİ

Yayınlandı: 03 Aralık 2013 / KUR’AN KISSALARININ SİSTEMATİĞİ

Kur’an-ı Kerimdeki ayetlerden anladığımız şey: En çok mucizenin Hz. Musa’ya verildiğidir. Allah dokuz adet mucize verdiğini ayetlerle açıklamıştır. Bugünkü din adamlarının Mucize tanımına yükledikleri anlam: Resullerin  doğaüstü yollarla eşi benzeri görülmeyen şeyleri insanlara gösterdiğidir. Şayet böyle olsaydı Araf Suresi 133 anlamsız olmaz mıydı?

 

Araf Suresi – 133 “Biz de ayrı ayrı mucizeler olarak onların üzerine tufan, çekirge, haşere, kurbağalar ve kan gönderdik; yine de büyüklük tasladılar ve günahkâr bir kavim oldular.”

Çekirge istilaları günümüz yüzyılında beklide onlarca kez yaşanan bir olay değil midir?

6-1

6-2

Peki dünyada, KURBAĞA istilaları çok kez defalarca yaşanmamış mıdır?

6-3

Tufan sadece o dönemde mi olmuş bitmiştir. Zaman zaman bit ya da kene ve haşerelerin çoğalması ve alınan önlemleri bilmez miyiz? Kan olarak geçen sözün, Nil nehrinin kırmızı bir hal almasının bir ifadesi değil midir?

Peki, hal böyle iken neden eşi benzeri görülmeyen şey diye izah edilir MUCİZE kavramı? Çünkü bu ayet ve 5 mucize pas geçilip, asanın yılan haline dönüşmesi, yeddi beyza (elin koyna sokulup apak çıkarılması), denizin yarılması gibi o yüzyılda açıklanamayan olaylar hep ön plana atılır ve efsaneler yaratılarak bunların doğa üstünlüğü insanlara inandırılmaya çalışılır.

Hz. Musa ile ilgili birçok mucizeyi değişik surelerde detayları ile veren Allah, Araf suresi 133 te hiç detaya girmeden tufan, çekirge, haşerat, kurbağalar ve kan gönderdik diye anlatmıştır.

Bu ayette adı geçen mucizeler aslında doğa incelendikçe zincirleme bir reaksiyon olaylar zinciri olduğu görülmektedir. Yani bir olay başka bir olayın o olay neticesinde başka bir olayın meydana gelmesi demektir…

1- KAN: (dem) Nil nehrinin kan rengine dönüşmesine sebep bir bakteri çeşididir. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, kırmızı renge sebep olarak protozoalar, zooplantonlar, tatlı ve tuzlu su planktonları (phytopplanktoon) ve dinoflagellatesler gösterilmektedir.

6-4

6-5

Nehirin KAN rengine dönüşmesine sebep olan protozalar:

6-6

PROTOZOA (BİR HÜCRELİLER)

Bir hücreden meydana gelmişlerdir. Bütün canlı etkinlikleri bir hücre içinde meydana gelir. Doku ve organları yoktur. Sitoplazmalarında fonksiyon bakımından farklılaşmış bölgeler bulunur. Buralara “organel” denir. Birçoğu hayat döneminin belirli bir safhasında kötü şartlara dayanıklı kist adı verilen form oluşturur. Kist durumları hariç tümü sulu ve nemli yerlerde yaşarlar.

Fitoplankton türlerinden kokkolitler su yüzeyinden atmosfere geçen “dimetil sülfür” denen kimyasal maddeyi üretir. Bu madde oksijenle birleşerek sülfat haline geçer. Sülfatlar okyanus üzerindeki su buharı için yoğunlaşma çekirdekleri oluşturarak bulutları meydana getirirler ve belirli koşullar altında yağmura neden olabilirler. Dimetil sülfür, dolaylı olarak bulutların güneş ışınlarını yansıtma veya emme derecesini, yani albedoyu etkiler. Genel olarak, dimetil sülfür albedoyu artırır. Böylece bulutlar gelen güneş ışınlarını yansıtır, buna bağlı olarak toprağa erişen güneş ışınları da azalır.

2- TUFAN Yukarıda okuduğunuz sayfadaki açıklamayı dikkat ettiniz mi bilmiyorum bir kez daha buraya taşıma gereği duydum: Fitoplankton türlerinden kokkolitler su yüzeyinden atmosphere geçen “dimetil sülfür” denen kimyasal maddeyi üretir. Bu madde oksijenle birleşerek sülfat haline geçer. Sülfatlar okyanus üzerindeki su buharı için yoğunlaşma çekirdekleri oluşturarak bulutları meydana getirirler ve belirli koşullar altında yağmura neden olabilirler. Aşırı bakterilerin üreyip Nil nehrinin büyük bölümünü kaplaması ve doğadaki bu etki tepki aşırı yağmur ve TUFAN a sebep olmuştur.

3- KURBAĞA BASKINLARI: Tüm bu yukarıda saydığımız jenerasyonlar (bitki, mantar ve protozoalar) suyu desoksijone ederek canlılar için zehir etkisi taşıyan zararlı toksinler üretmesine sebep olur. Nil’in bakteriler tarafından zehirlenmesi ile balıkların büyük bölümü ölür ve Mısırlılar için çok önemli bir gıda maddesinden yoksun kalırlar. Bu sırada da bilindiği üzere kurbağalar üremek için sadece suya yumurtalarını bırakırlar fakat büyük bölümü balıklar tarafından yem olur. Ancak balıkların zehirlenip ölmeleri, kurbağaların yumurtalarına zarar gelmemesi nedeniyle aşırı bir şekilde kurbağaların üreyip hayata gelmesine ve çevreye yayılmasına sebep olur.

4-5 ÇEKİRGE ve HAŞERE İSTİLASI Ancak daha sonraları kurbağalarında hem zehirlenip hem de insanlar tarafından öldürülmesi ile kurbağaların beslendiği çekirge, haşere ve buğday güvesi gibi canlılarda aşırı şekilde üreyerek tarlalara büyük zararlar veren çekirge istilalarına yol açar. Büyük bölümünün Nil sularından yararlanıldığı topraklarda bu zehirden payını alır ve ürünler işe yaramayınca büyük bir kıtlık başlar. Nil sularından etkilenmeyen diğer ekili alanlarda çekirge ve böcek istilaları nedeniyle oldukça zarar görmüşlerdir. Bunlar tek bir ayete sığdırılan zincirleme bir doğal reaksiyondur. Bir sebep başka bir sebebe diğeri de başka bir sebebe neden olmuştur.

Araf 133 teki ayetler düz anlamları ile ya da bu yukarıdaki anlatılanlar gibi olsa da her ne taraftan bakarsanız bakın DOĞA OLAYLARI dır. Allah yine tecellisi ile doğayı yönlendirmiş ve O zamana kadar görmedikleri ve ilk kez yaşanan bu olayları onlara yaşatmıştır. İnsanlar O yüzyılda ilk kez gördükleri ve karşılaştıkları bu olaylar karşısında (bilinç düzeyinde ACZ’e düşmüş, Bu olaylar karşısında şaşkın kalmışlardır. İşte MUCİZE de o olayın ilk kez yaşanmasıdır. Aslında MUCİZE bu olayların yaşanılırlığında değil, Hz. Musa’nın Nebiliğinin  İspatı ve Firavunun ve inanmayanların ikna olması içindir. Olayların biçiminden yaşanılan Mucizelerin Şuurlu bir, varlık tarafından gerçekleştiğini düşünüp akletmeleri istenmiştir. Fakat diğer yüzyıllarda aynılarının yaşanacağına işarettir ve her asırda bu olaylar defalarca yaşanmıştır…

ALLAH’ın SÜNNET’inde (Sünnetullah) ASLA BİR DEĞİŞİKLİK GÖREMEZSİNİZ.

Reklamlar
yorum
  1. Taykurt1903 Videos dedi ki:

    Hz Musa nin asasinin yılana donuşmesi, asasını kayaya vurup 12 pınar fişkirtmasi bu olayları nasıl acikliyorsunuz? Ve bu olayların aynı şekilde tevratta da olması bu olayların gerçekten yaşandığını mi gösterir sorumu en kısa sürede cevaplarsınız çok mutlu olurum.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s