15. BÖLÜM HZ. MUHAMMED VE MUCİZE

Yayınlandı: 03 Aralık 2013 / KUR’AN KISSALARININ SİSTEMATİĞİ

Piyasa kitaplarını şöyle bir gezer ve rivayetleri okursanız Hz. Muhammed’e yüzlerce hatta bin tane MUCİZE verildiği ile ilgili yazılar okuyabilirsiniz. Odunlar konuşur, ağaçlar yürüyerek yanına gelir ve konuşur, bütün ordu elinden akan suyu içerde yine bitmezmiş gibi doğaüstü anlatıya rast gelirsiniz. Okuyanlarda sorgulamadan gördün mü bak bizim peygamberimiz ne kadar üstünki ona yüzlerce binlerce MUCİZE göstertmiş der. Hz. Musa’ya 9 adet mucize Verdiğini Kur’an’dan okuruz. Hz. İsa’ya da ve bütün peygamberlere tebliğ görevi yaparken birçok mucize gösterdiğini yazar. Peki, baştan sona kadar Kur’an’ı okuduğunuz ve araştırdınız mı hiç şöyle bir söze rast geldiniz mi  (Muhammed sen de bizim şu MUCİZE lerimizle onlara git) ya da  (Biz de Muhammed’e birçok MUCİZE verdik ki onların kalpleri peygamberlerine inansın)  Ben görmedim tam tersi Hz. Muhammed’den sürekli MUCİZE istenip duruyor ve onlara gelen cevap ise HZ. Muhammed’e MUCİZE verilmediği ile ilgili ayetler.

İşte delil ve kanıt ayetler:

En’am Suresi 37 = Dediler ki: “Ona Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!” De ki: “Kuşkusuz, Allah bir mucize indirmeye Kadir’dir. Fakat çokları bilmiyorlar.

……………………………………………………………………………………………………………………………………

En’am Suresi 109 = Tüm yeminleriyle Allah’a yemin ettiler ki, eğer kendilerine bir mucize gelirse ona mutlaka inanacaklar. Söyle onlara: “mucizeler ancak Allah’ın katındadır.” mucize geldiğinde de iman etmeyeceklerini anlamıyor musunuz?

……………………………………………………………………………………………………………………………………

En’am Suresi 158 = Neyi bekliyorlar? Kendilerine meleklerin gelmesini mi, Rabbinin gelmesini mi, yoksa Rabbinin bazı mucizelerinin gelmesini mi? Rabbinin bazı mucizeleri geldiği gün, daha önce iman etmemiş yahut imanında bir hayır sahibi olamamış kişiye imanı hiçbir yarar sağlamayacaktır. De ki: “Bekleyin! Doğrusu biz de bekliyoruz.”

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Yunus Suresi 20 = Şöyle derler: “Ona Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!” De ki: “Gayb, Allah’ın tekelinde. Hadi bekleyin; sizinle birlikte ben de bekleyenlerdenim.”

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Rad Suresi 7 =  Küfre sapmış olanlar şöyle derler: “Ona Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!” Sen sadece bir uyarıcısın ve her topluluk için doğruyu ve iyiyi gösteren bir önder vardır.

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Rad Suresi 27 = Küfre sapanlar derler ki: “Rabbinden ona bir mucize indirilseydi ya!” De ki: “Allah dilediğini/dileyeni saptırır. Doğruya yöneleni de kendisine iletir.”

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Ta-Ha Suresi 133 = Dediler ki: “Rabbinden bize bir mucize getirseydi ya!” Peki, önceki sayfalardaki açık kanıt onlara gelmedi mi?

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Enbiya Suresi 5 =Şöyle de dediler: “Saçma sapan rüyalar bunlar belki de uydurduğu bir yalandır. Belki de bir şairdir o. Hadi bir mucize getirsin bize, öncekilere gönderildiği gibi…”.

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Şuara Suresi 154 = “Sen de bizim gibi bir insansın. Eğer doğru sözlülerden isen, hadi bir mucize getir.”

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Ankebut Suresi 50 = Dediler ki: “Ona Rabbinden mucizeler indirilseydi ya!” De ki: “mucizeler Allah katındadır. Bana gelince, ben açıkça uyaran biriyim.

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Enam suresi 35: Eğer onların yüz çevirmeleri sana ağır geldiyse; bir delik açıp yerin dibine inerek yahut bir merdiven kurup göğe çıkarak onlara bir mucize getirmeye gücün yetiyorsa durma, yap! Eğer Allah dileseydi, elbette onları hidayet üzere toplardı. O hâlde, sakın cahillerden olma.

Kur’an’ın çeşitli Surelerine yerleştirilen bu ayetler belli ki her dönem MUCİZE istenmiş ve cevapları verilmiş ve neden MUCİZE verilmediği ile açıklamayı da İsra suresi 59. ayette açıklıyor:

ve mâ meneanâ en nursile bil âyâti illâ en kezzebe bihel evvelûn(evvelûne), ve âteynâ semûden nâkate mubsıraten fe zalemû bihâ, ve mâ nursilu bil âyâti illâ tahvîfâ(tahvîfen).


ve mâ menea-nâ : ve bizi engellemedi, bize mani olmadı
en nursile : bizim göndermemiz
bi el âyâti : âyetleri, delilleri, mucizeleri
illâ : ancak, yalnız
en kezzebe : yalanlamak
bi-hâ : onu
el evvelûne : öncekiler, evvelkiler
ve âteynâ : ve biz verdik
semûden : Semud kavmine
en nâkate : dişi deve
mubsıraten : görünür olarak, görünen
fe zalemû : sonra zulmettiler
bi-hâ : ona
ve mâ nursilu : ve biz göndermedik
bi el âyâti : âyetleri, delilleri, mucizeleri
illâ : ancak, den başka
tahvîfen : korkutucu olarak

MEALİ: Bizi mucize göndermekten alıkoyan, ancak, öncekilerin onları yalanlamış olmalarıdır. Semud milletine gözle görülebilen bir mucize, bir dişi deve vermiştik de ona zulmetmişlerdi. Oysa Biz mucizeleri yalnız korkutmak için göndeririz.

Kur’an’da bu kadar açık seçik ayetler varken Hz. Muhammed’e istinaden yazılan MUCİZE hikâyelerini kimler yazar, kimler okur, kimler inanır bilmiyorum da asıl ölçü olan Kur’an ayetleri olması gerekmez mi? Din ve Allah ya da peygamber hakkında her konuşan ve yazan gerçekten doğrularımı yazdı yoksa YALAN mı söylüyor kimse araştırmaz mı?

Ayetlerden algıladığımız şudur. O yüzyılda Hz. Muhammed gelip de tebliğ görevi yapmaya başladığı andan itibaren Hz. Muhammed’den Peygamberliğini kanıtlaması için daha önceki peygamberlere verilen MUCİZE gibi MUCİZE göstermesini istiyorlar. Çünkü Yüzyıllarca hep Hz. Musa’nın Mucizeleri anlatılmış. Hz. İsa’nın mucizeleri ve diğer Peygamberlerin mucizelerini duyan halk doğal olarak Hz. Muhammed’den gözle görülen bir şeyler istiyorlar. Fakat hep Kur’an’a işaret edilmiş ve aslında en büyük MUCİZE nin Kur’an olduğu asıl MUCİZE lerin aslında orada yazdığı ima edilmiş ve anlatılmış.

Kur’an’ı okumayan ya da anlamadığı dille okuduğu için içeriğini anlamayan insanların uydurduğu bir kıyamet yalan yanlış MUCİZE hikâyelerinde itibar edilmemesi gerektiğini tek doğru sözün Kur’an olduğunu bir kez daha hatırlatmayı bir borç olarak biliyorum.

Bu konuyu Kur’an Kıssalarının Sistematiği ile açıklamak gerekirse Hz. Âdem’den, Hz. Muhammed’e kadar olan zaman Peygamberli dönem Ve Hz. Muhammed den sonra olan zaman Peygambersiz dönemde neyin DENKi ve benzeri olduğunu düşündüğümüzde. Hz. Muhammed dönemi tam ortadadır ve bu dönemde son kitap Kur’an’dır ve aslında Kur’an’da anlatılan her olay diğer Peygambersiz olan uzunca bir tarih döneminde yani kıyamete kadar olan süreçte bir DENK i ya da BENZERİ yaşanacaktır.

Firavun gibiler, Züleyhalar, Adaletsizlikler. Zulümler, hırsızlıklar, zina, faiz, iyiler, kötüler, kumar, içki, isyanlar, inançsızlıklar, deprem, volkan patlamaları, fakat tek yaşanmayacak ve biten şey peygamberlik ve Allah’ın başka bir kitabı gelmeyeceği gerçeği bildirilmiştir. Yoksa bütün bu Kıssalarda geçen olayların bir benzeri ya da DENK i muhakkak yaşanacak ve Tarih tekerrürden ibarettir sözü gerçek olacaktır.

 ALLAH’IN SÜNNETİNDE (Sünnetullah) ASLA BİR DEĞİŞİKLİK BULAMAZSINIZ.

Reklamlar
yorum
  1. Sbn Rdm dedi ki:

    İsra 59 ayetinin meali yanlış ve güzel bir yazının güme gitmesine de sebep olmuş.Kelimeler üzerinden dahi terceme/meal yapılsa idi doğrusu rahatlıkla görülebilirdi..Diğer yandan da aklen sabittir ki ; Salih nebiden sonra Musa ve isa nebilere de Mucize nasip olmuş ve bunu Kuran diyor.Öyle ise manayı /meali” Bizi mucize göndermekten öncekilerin onları yalanlamış olmaları bile alıkoymadı/alıkoyamadı/engelleyemedi/MEN EDEMEDİ..Semud milletine gözle görülebilen bir mucize, bir dişi deve vermiştik de ona zulmetmişlerdi. Oysa Biz mucizeleri yalnız korkutmak için göndeririz.” Bu ayet her nasılsa bağlamından koparılmakta ve mucize inkarına /yokluğuna delil olarak sunuluyor.Hayret ???

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s